Facebook

VínoO vinobraní

Vinobraní ke znovuobnovené vinařské tradici na zámku Kačina.

Dožínky na oslavu konce žní a podporu farmářů, zemědělských podniků a zpracovatelů ve zdejším kraji.

Na tomto jedinečném zámku má vinařství již více než tři století kořeny a s tím související tradiční slavnost vína – Vinobraní na Kačině. První  vinobraní se zde konalo již v r. 1847. Vždy se slavilo v areálu zámku a v přilehlé obci. Tento znovuobnovený 1. ročník, věnovaný panenské sklizni ročníku 2012, proběhl 22. 9. 2012. Tedy v podobné datum jako probíhaly slavnosti za hraběte Chotka. Pro většinu vinařů vinobraní zahajuje tu nejkrásnější část práce ve vinohradu – sběr hroznů, lisování, burčák – a práce skončí v listopadu, kdy většina mladých vín projde prvními degustacemi a ochutnávkami. Zámek slouží jako zemědělské muzeum a zemědělství má v tomto kraji hlubokou tradici. Dožínky, slavnost, kterou se ukončují žně, lze najít téměř ve všech zemědělských kulturách. Ve vyspělém zemědělství, které se často vyznačuje jednou převládající plodinou, představuje její sklizeň největší praktický zlom v průběhu roku: znamená konec období nouze a přechod k (dočasnému) nadbytku potravy.

 Pestrá kulturní nabídka vychází vstříc všem skupinám návštěvníků vinobraní, od těch nejmenších dětských, až po zkušené vinaře. Věříme, že vinobraní bude i tento rok úspěšné, tak jako tomu bylo v roce 2015, kdy vinobraní navštívilo 8.500 návštěvníků. K průběhu vinobraní patří  troubené fanfáry, koncerty populárních interpretů,  ukázky zemědělských produktů, strojů, domácích zvířat, jezdeckých dovedností, soutěž o poznání odrůdy vína, burčákové hody, prohlídky zámku, mnoho dobrého jídla a samozřejmě vína, řemeslné trhy, program pro dětské návštěvníky a mnoho dalších zajímavostí.

Na vinobraní proběhnou také oslavy konce zemědělského roku, proto při této příležitosti zveme všechny zemědělce z okolí, abychom společně oslavili tzv. dožínky. Tímto spojením vzniká akce, která přitahuje mnoho návštěvníků, jak z řad laické, tak i odborné veřejnosti. 

Zdarma kyvadlová doprava z Kutné Hory a zpět v hod intervalech a z Čáslavi - viz sekce kyvadlová doprava.

Pořadatel : Klub přátel vína v Kutné Hoře, o.s.